Internetová encyklopedie dějin Brna

Představení jedné z největších platinových medailí světa s motivem katedrály sv. Petra a Pavla

Představení jedné z největších platinových medailí světa s motivem katedrály sv. Petra a Pavla


 • 20. 10. 2014 


 • ulice

  Rooseveltova

 • číslo orientační

  20

 • katastr

  Brno-město

 • místo

  katedrála sv. Petra a Pavla

 • nej...

  svět
  jedna z největších ražených platinových medailí na světě


 • charakteristika

  Jablonecká Česká mincovna představila dne 20. října 2014 na své brněnské prodejně jedinečnou půlkilogramovou platinovou medaili o průměru 85 mm s motivem katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Medaile vyšla v omezeném nákladu pouhých 12 kusů. Jednalo se o největší platinovou medaili raženou celosvětově. Nad ražbou medaile převzal záštitu diecézní biskup brněnský, Jeho Excelence Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle, jenž se představení tohoto unikátu přímo účastnil.

  Katedrála sv. Petra a Pavla, tzv. Petrov, je českou kulturní památkou a je zároveň nejvýraznější brněnskou dominantou.

  „Mám radost pokaždé, když vidím katedrálu ztvárněnou na minci nebo medaili. Pro mě i mnohé další to není jen stavba, ale domov, kde byli například pokřtěni nebo měli svatbu,“ uvedl brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle.

  Na rozdíl od platné desetikoruny je na medaili zobrazena brněnská katedrála z obou stran. Lícovou stranu zdobí celkový pohled, na rub autor zase umístil presbytář s novogotickými prvky.


 • zajímavosti

  „Od roku 2009 vydáváme každý rok platinovou medaili věnovanou jedné naší významné sakrální památce. Jedná se o špičku v naší nabídce, podobně velkou medaili z tohoto drahého kovu byste totiž nenašli na celém světě,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. „Platina je velice náročná na zpracování – hydraulický lis musí vyvinout sílu 600 tun, aby reliéf otisknul do tvrdého kovu.
  Autor Jaroslav Bejvl se proto musel vejít do výše reliéfu 1,5 mm, přesto všechno je ale katedrála vyvedena s obdivuhodnými detaily," doplnil Lukáš Jokl.

 • poznámka

  Autorem výtvarné předlohy medaile je zmíněný český medailér Jaroslav Bejvl. Jeho záběr je opravdu široký, s bravurou dokázal vytvořit portrét Karla Gotta stejně tak jako tváře synů Karla IV. – Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. Sám přiznává, že historická témata jsou mu nejbližší, což je na jeho nejnovějším díle z ryzí platiny vidět. Lícní stranu medaile zdobí pohled na majestátní katedrálu ve tříčtvrteční perspektivě, na rubovou stranu autor umístil presbytář s novogotickými prvky.
  „Cena medaile je stanovena na 735.000 Kč, polovina z 12 kusů již svého nového majitele zná,“ uzavřel Lukáš Jokl.
  Česká mincovna začala razit speciální medaile s motivy hlavních chrámů České republiky již v roce 2009. Dosud byla vydána medaile s motivem svatovítské katedrály v Praze, dómu svatého Václava v Olomouci, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a velehradské baziliky.


 • prameny, literatura


 • stavby

  Katedrála sv. Petra a Pavla
  Petrov


 • autor

  Ma


Aktualizováno: 26. 03. 2019