Brno-blok 39a (Mozartova ul. - vozovka)


    archeologické lokality

    typ výzkumu

    záchranný výzkum


    číslo parcely

    74, 75


    katastr

    Brno-město


    rok / datum výzkumu

    2002-2003


    instituce

    Archaia Brno o.p.s.


    nálezová zpráva

    12/03, 2003, Sanace brněnského podzemí blok 39a, Archaia Brno o.p.s.


    popis

    V souvislosti s projektem "Sanace brněnského podzemí" v uličním bloku 39a se ve druhé polovině roku 2002 a na počátku roku 2003 uskutečnil záchranný archeologický výzkum. Celkem bylo zkoumáno, respektive dokumentováno 9 průzkumných sond. Dvě sondy byly položeny za presbytářem kostela Nanebevzetí Panny Marie (B1 a B2), čtyři v severní části ulice Mozartovy (A1, A2, A3 a B3), tři pak v prostoru jižním, při ústí do ulice Dvořákovy (C1, C2 a D1).
    Současný terénní reliéf prostoru je výsledkem asanační akce z počátku 20. století a od původní konfigurace terénu se poněkud liší. Na základě položených sond lze říci, že současný svah v minulosti klesal mírněji.
    Postupný nárůst terénu ve 13. století mohl být sledován opět pouze v severní části ulice. V tomto prostoru byly zachyceny relikty „kulturních“ vrstev a výkopových aktivit neznámých funkcí (sonda A2, B1, B2). Do nich byl při východní straně ulice zapuštěn poměrně rozsáhlý sklep kamenného domu, vystavěného v závěru 13. století (sonda A1, A2). Ostatní sondy zachycovaly již jen relikty středověkých výkopů.
    U presbytáře kostela Nanebevzetí Panny Marie byly sondou B1 odkryty rozsáhlé sklepní prostory. Jednalo se pravděpodobně o součást rozsáhlejších sklepů souvisejících s renesanční fází přestavby kostela, respektive jezuitské koleje. V rámci sklepa byl dokumentován relikt substrukce kamenné středověké zdi, která svým charakterem odpovídá závěru 13. století. Zdivo bylo ve svém funkčním období součástí dnes neznámé nadzemní stavby náležející k areálu herburského kláštera. Z období renesance pochází také výkop (jímka?) dokumentovaný v sondě C1.
    Většina sond zachytila relikty jednotlivých staveb příslušných k východní části komplexu jezuitské koleje vystavěné v období baroka, v 19. století upravené pro potřeby armády. K přesnější dataci reliktů základových zdiv orientovaných převážně Z-V nedošlo z důvodu dnes již neexistující příslušné stratifikace. Nicméně lze prohlásit, že převážnou většinu těchto zdí je možno ztotožnit se situací patrnou na dochovaných historických plánech.


    kultury

    středověk - novověk


    materiál / uložení

    dočasně Archaia Brno o.p.s. A047/2002-0114-001 až A047/2002-0198-001


    ulice

    městská část



    Sed


Aktualizováno: 13. 04. 2012