Miloš Navrátil

* 14.1.1900 Brno – † 28.9.1962 Ivančice (okres Brno-venkov)


osvětový pracovník, grafik, malíř, ilustrátor, muzejní pracovník


zajímavé okolnosti

„Co dělal, dělal rád“, napsala ve vzpomínce ke 110. výročí jeho narození dcera Ljuba Kroupová (-Menš)


bydliště

Ivančice


vzdělání

První česká státní reálka v Brně, Antonínská ulice


zaměstnání

tiskař v Ivančicích,
po zrušení tiskárny v 50. letech pracoval až do důchodu v propagačním oddělení podniku Trhárny (později Retex),
v letech 1949 až 1962 byl správcem městského muzea v Ivančicích


odborné a zájmové organizace

Okrašlovací a zalesňovací spolek (pracoval mj. ve funkci hospodáře),
Muzejní spolek,
Klub českých turistů,
Sokol (člen výboru),
skauting, ochotnické divadlo a mnohé další aktivity


hrob

hřbitov v Ivančicích


poznámky

Po skončení studií pracoval v tiskárně svého otce, kterou později převzal. Původně pouhou tiskařskou činnost (tisky plakátů, tiskopisů, vstupenek svatebních či smutečních oznámení), díky svému talentu, mnohostranným zájmům a nadšení, proměnil v tvůrčí práci. Svůj vliv zde nepochybně sehrálo přátelství se spisovatelem Mirkem Elplem a grafikem a malířem Petrem Dillingerem.
Věnoval se tvorbě ex libris, pohlednic, grafických listů s vlastními dřevoryty a malbami, jejichž hlavním tématem se staly motivy z Ivančic.
Psal básně, prózu, divadelní hry pro děti. Město Ivančice miloval a propagaci jeho pamětihodností věnoval obrovské úsilí. Psal příspěvky do novin i časopisů, proslovil mnohé vlastivědné přednášky o Ivančicích a jeho okolí. Ve své tiskárně tiskl velké propagační plakáty, doplňoval je vlastními obrázky, které vtipným pojetím budily zájem veřejnosti.
Sestavil, graficky upravil a vytiskl dodnes oceňovanou publikaci „Ivančice, průvodce městem a okolím“, o zajímavých exponátech ivančického muzea napsal a vytiskl knihu „Mezi památkami“, vlastně poutavě psaný průvodce jedním z nejstarších českých muzeí. Pro nejbližší přátele vydal „Listy posbírané - pozdravení z Ivančic“, kde najdeme kresby typických ivančických staveb, verše, karikatury, tedy shrnutí všeho zajímavého, co o Ivančicích na různých místech publikoval.
Aktivně se účastnil spolkového života v Ivančicích, zvláště jeho působení v okrašlovacím spolku dodnes zůstává živé. Podílel se na vzniku soustavy jezírek v přírodním parku Réna, osázení stráně kolem parku méně známými druhy skalniček, okrasných keřů a dřevin. Podle jeho návrhu byly postaveny dvě rozhledny, Alfonse Muchy (1930) a Na Oklikách (1938). Inicioval i stavbu koupaliště „Malovansko“ s oblíbenou ruskou kuželnou.
Pracoval také v místním Sokole, k padesátém výročí vzniku v roce 1937 napsal a vydal knihu „Padesát let Sokola Ivančice“ s kresbou Alfonse Muchy.
Byl člověkem veselým, uměl si dělal legraci i sám ze sebe. Vážený občan a majitel podniku, přesto osobně představoval postavu Kašpárka v divadelních hrách pro děti, které pro ochotnická představení napsal.
Nucené zrušení tiskárny v padesátých letech nebylo jen jeho osobní ztrátou, ale město Ivančice tak ztratilo podnik, který vždy sloužil jeho potřebám a propagaci.
Osobně si cenil vydání knihy svého přítele Elpla „Tři zlaté poháry“, kterou v roce 1940 vytiskl a sám výtvarně vyzdobil.



osoby

Petr Dillinger
přítel Eduard (Mirek) Elpl
přítel Alfons Maria Mucha
A. Mucha věnoval kresbu pro publikaci o dějinách Sokola v Ivančicích, kterou napsal M. Navrátil Adolf Tesař
M. Navrátil uctil básní „Do zahrad jeho“ památku A. Tesaře


Menš


Aktualizováno: 22. 08. 2023