Druhá moravská pouť do Svaté země

9. 8. 1910 (9.–31.8.1910)


charakteristika

Druhá moravská pouť do Svaté země se uskutečnila v srpnu roku 1910 a zúčastnilo se jí 533 lidí. Duchovních bylo více než sto, s nimi putovalo i devět bohoslovců. Nejmladší účastnice měla 14 roků, nejstaršímu účastníkovi bylo 87 let.


poznámka

Poutníci z Moravy cestovali nejdříve vlakem, který vyjížděl z Brna dne 10. 8. 1910. Vlak nabral směr Terst, což byl tehdy přístav patřící Rakousku-Uhersku. Vlak však zastavoval pro přibírání poutníků, a to nejen ve velkých městech, ale i menších stanicích (např. Rajhrad, Hrušovany u Brna). A tak „cestovatelé“ po šestnáctihodinovém trmácení z nádraží ve Vídni dorazili do Terstu. Zde se nalodili na loď jménem Tirolia společnosti Lloyd. Loď byla postavena v roce 1902 a měla nosnost 3 600 tun, délku 96 metrů a šířku 13 metrů. Stožáry byly vysoké 28 metrů a délka kotevního řetězu činila 200 metrů, každý jeho článek vážil 10 kg. Lodní šroub o délce 25 metrů se otočil 81krát za minutu. Za 1 hodinu se ujelo 13 mořských mil (24074 m). Loď poutníky vezla do Jaffy, odtud pak cestovali a putovali do Jeruzalema.
Cesta lodí trvala 4 dny a na lodi byly konány bohoslužby ranní i odpolední u rozložených třinácti oltářů. Ke „slovu“ se dostali i bohoslovci.
Vezli s sebou 25 000 pohlednic objednaných do Brna přímo z Jeruzaléma a rozdělených do dvou sérií po 25 různých pohledech v jednom balíčku. Dnes jsou tyto pohlednice vyhledávány a ceněny na burzách. Za půl druhé hodiny bylo rozprodáno vše. „Páni bohoslovci, brněnští Haňka, Martinek a Skoupý, olomoucký Novotný, pražští Kučera, Makeš, Multerer a Pohlídal, českobudějovický Řehoř a novosvěcenec z Olomouce P. Zapletal, nestačili vyhovovati neobyčejně velkým poptávkám, a pokladník vyndávati zásoby ze dvou beden a počítati. A dvakrát tolik by se prodalo, kdyby jen bylo bývalo.“ (citováno z knihy Emila Procházky Do Svaté země, 1911).
(Podklady k události pro naši encyklopedii připravila na základě citované knihy a z rodinného archivu paní Marie Černohorská, děkujeme.)


osoby

Inocenc Haňka
účastník Josef Martinek
účastník Emil Procházka
účastník, putování také zpracoval knižně Karel Skoupý
účastník


Menš


Aktualizováno: 02. 02. 2020