Internetová encyklopedie dějin Brna

Otevření zábavního vědeckého parku VIDA! v Brně

Otevření zábavního vědeckého parku VIDA! v Brně


 • 1. 12. 2014 


 • ulice

  Křížkovského

 • číslo orientační

  12

 • místo

  bývalý pavilon D na Výstavišti


 • charakteristika

  Pro veřejnost bylo otevřeno „VIDA! science centre Brno“. Je umístěno v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště se samostatným vchodem z Křížkovského ulice.
  Na ploše téměř 5 000 m² je umístěno více než 150 interaktivních exponátů. Jsou umístěny do čtyřech hlavních sekcí (planeta, civilizace, člověk, mikrosvět). samostatná část je věnována pro návštěvníky od dvou do šesti let. Vzniklo tak středisko neformálního vzdělávání, zaměřené na popularizaci vědy a techniky v duchu záměru autorů: „Objevujte, bavte se, učte se hrou“.


 • zajímavosti

  Slovo „VIDA!“ je zvoláním, když objevíme něco překvapivého. Název dostal nejvíce hlasů ve veřejné anketě, která proběhla od 1. do 30. 11. 2013.
  Autorkou loga je Alena Jedličková, která se kromě vlastní tvorby věnuje výuce grafického designu na Střední škole umění a designu a Vyšší škole restaurátorské v Brně. Soutěž na logo byla veřejná anonymní, účastnilo se jí 104 návrhů. Z nich osmičlenná porota vybrala pět nejlepších návrhů, na vítězném návrhu se porotci shodli jednomyslně.

 • poznámka

  Provozovatelem je Moravian Science Centre Brno p. o., jejímž zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Celková částka činí asi 600 milionů korun, z nichž část uhradila dotace EU. Na provozu se bude prvních pět let podílet kraj i město Brno. Předpokládá se, že ročně navštíví zábavní vědecký park 220 000 lidí.
  Doprovodné programy budou zahrnovat představení vědeckých pokusů, komentované prohlídky částí expozice, speciální programy pro školy. Instalovány budou i dočasné výstavy, z nich první je věnována problematice pasivních domů. Pro pozvané hosty a realizátory projektu se uskutečnilo slavnostní otevření již v pátek 28. 11. 2014. Podobná centra se v ČR nacházejí v Liberci (iQ-Landia), Plzni (Techmania Science Center) a Ostravě (Svět techniky).
  V Brně návštěvníky zaujme například simulátor zemětřesení, erupce vulkánu, kolo na laně, mravenčí ZOO, archeologické pískoviště, rotující místnost, model lidského srdce v nadživotní velikosti, dopravní model Brna, autodráha s modely závodních aut, lze ověřit bystrost slovní zásoby, přes upravená skla poznáme, jak vidí lidé s očními vadami atd. Podle tvůrců expozice je většina exponátů navržena tak, aby co nejdéle odolala každodennímu náporu návštěvníků.
  Otevřeno je pondělí až neděle od 10.00 do 18.00 hodin (vstupenky se vydávají do 17. 00 hodin), také ve vybrané svátky (např. 26. 12. 2014 nebo 1. 1. 2015).


 • prameny, literatura


 • stavby

  Brněnské výstaviště
  Výstaviště 1/405
  zábavní vědecký park se nachází v bývalém pavilonu D


 • městská část

  Brno-střed


 • autor

  Menš


Aktualizováno: 24. 06. 2018