nej...

Československo
první a jediné závody žen v atletice na našem území

charakteristika

Vůbec první atletické závody žen na našem území se konaly v Brně v rámci mezinárodních atletických závodů Moravské Slavie na jejím hřišti na Laudonově ulici (dnes Tábor).
Zatímco muži soutěžili v 5 běžeckých, 2 skokanských a 2 vrhačských disciplínách, ženy absolvovaly dva běhy - na 100 yardů a na 300 m. V obou zvítězila třináctiletá studentka gymnázia Marie Divíšková zv. Puňa časy 15,5 a 59 vt., na 2. a 3. místě v obou bězích skončily Machová a Procházková, na 4. místě skončily Ludmila Dopitová v běhu na 100 yardů a Dvořáková v běhu na 300 m.
Závody proběhly za nepříznivého deštivého počasí na kluzké travnaté a blátivé dráze. Další závod žen u nás se konal až po skončení 1. světové války.

účastníci

závodnice:
Marie "Puňa" Divíšková, Machová, Procházková, Ludmila Dopitová

organizátoři:
Karel Divišek, Adolf Ženatý

zajímavosti

Člen výboru Moravské Slavie Karel Divišek (otec budoucí vítězky Marie Divíškové) před závody musel získat souhlas vedení brněnských škol, aby jejich studentky mohly trénovat a závodit. Na přípravě závodnic i realizaci závodu žen měl hlavní zásluhu další z průkopníků a organizátorů brněnské atletiky Adolf "Dolfy" Ženatý.
Běh žen na 100 yardů byl opakován pro špatný start prvního běhu (v něm skončila na 1. místě Ludmila Dopitová 15,3 před Diviškovou, Procházkovou a Machovou, ale tyto výsledky byly anulovány).

poznámka

Marie "Puňa" Divíšková byla nejen první českou atletkou vůbec, ale patřila (díky rodinnému zázemí) mezi průkopnice dalších sportů v Brně.
V atletice krátce závodila ještě po 1. světové válce, kdy vynikala především v házené.

události

21. 4. 1919
První veřejná akce atletů a atletek Moravské Slavie

osoby

Karel Divišek (starší)
organizátor závodů Ludmila Dopitová
vítězka prvního (později anulovaného) běhu žen na 100 yardů Jindřich Hašek (Haschek)