nej...

Brno
historicky nejvyšší počet diváků na atletických závodech v Brně

charakteristika

Mezinárodní trojutkání v atletice, v němž se střetla nejsilnější oddílová družstva z ČSR, přeborník republiky ÚDA Praha a druhý nejlepší oddíl Rudá hvězda Praha s mistrem NDR Dynamem Berlín (vše sportovní celky ozbrojených sil), bylo dosud největším atletickým podnikem nejen na novém stadionu za Lužánkami, ale v Brně vůbec.
Rekordní byla i účast diváků v první den utkání (sobota) - kolem 35 000! (neděle kolem 7 000!).
Zvítězilo družstvo ÚDA, které porazilo RH Praha 138:68 a Dynamo 144:66, RH Praha porazila Dynamo 123:82.

účastníci

Ve všech družstvech startovala řada rekordmanů a reprezentantů svých zemí, v čele s olympijským vítězem Emilem Zátopkem. V slavnostním rámci závodu obdrželo několik čs. atletů tituly mistra sportu a nejlepší čs. chodec Josef Doležal titul zasloužilý mistr sportu.

zajímavosti

Ve vloženém závodě v běhu na 3 000 m překážek překonal čs. rekord Jaroslav Slavíček časem 8:58,4 a jako první čs. běžec se tak dostal pod hranici 9 minut.
Nejvíce očekávaný byl běh na 5 000 m, v němž se Emil Zátopek pokoušel o znovudobytí světového rekordu, který poprvé získal 30. 5. 1954 v Paříži (čas 13:57,2), když o 1 vteřinu překonal 12 let starý rekord Švéda Hägga. Krátce nato jej však o rekord připravil sovětský vytrvalec Kuc.
Právě Zátopkův pokus přilákal dosud na atletice nevídanou rekordní návštěvu. Vítězným časem 14:04,6 sice dosáhl nejlepšího výkonu tohoto trojutkání, získat světový rekord v běhu na 5 000 m zpět se však Zátopkovi nepodařilo.

poznámka

Utkání probíhalo po dva dny, v sobotu 18. a v neděli 19. září, začátek vždy v 16 hodin. Na programu byly téměř všechny olympijské disciplíny.