Otakar Vácha

* 30.7.1881 Plzeň – † 2.7.1942 Brno, Kounicovy koleje


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; druhé stanné právo


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


zajímavé okolnosti

odsouzen stanným soudem v Brně 2. 7. 1942 pro rušení veřejného pořádku a bezpečnosti a pro porušení nařízení o zákazu poslechu zahraničního rozhlasu k trestu smrti a zabavení veškerého majetku


příčina úmrtí

popraven


bydliště

Plzeň čp. 77 (rodný dům),
Brno, Nová 33


vzdělání

průmyslová škola stavební v Plzni


vyznamenání a pocty

Luxemburský rytířský řád


zaměstnání

voják z povolání (plukovník, v době popravy ve výslužbě)


poznámky

Vojenskou službu v rakousko-uherské armádě vykonal jako jednoroční dobrovolník, poté zůstal v armádě jako poručík, služebně přidělen do Plzně, odtud přeložen do Lvova. Dále přeložen do Tulnu, později Kornenburgu u Vídně, kde prodělal telegrafní kurz jako spojovací důstojník.
V první světové válce byl celou dobu na frontě, konec války jej zastihl na italské frontě (dosáhl hodnosti kapitána). Vrátil se do Československé republiky, v Josefově se stal velitelem nově utvořeného telegrafního pluku. Po reorganizaci byl pluk přemístěn do Mladé Boleslavi (opět velitelem pluku). Pluk byl poté rozdělen na tři samostatné telegrafní prapory, Otakar Vácha byl ustanoven velitelem telegrafního praporu v Brně-Králově Poli. Později byl jmenován v hodnosti majora velitelem spojovací služby u ZVV v Brně. V hodnosti plukovníka byl dán na trvalý odpočinek, snad v roce 1937.
I po přeložení do výslužby se dále zabýval výzkumem radiofonie a radiotelegrafie a byl funkcionářem zájmových spolků. Věnoval se rodině a výchově syna.
Na začátku okupace dostal podle poválečného svědectví manželky nabídku spolupráce s tím, že bude jmenován generálem technické služby, což odmítl. Zapojil se do odboje, gestapem zatčen 30. 9. 1941 pro odbojovou činnost v ONLU, tedy odbojové síti generála Vojtěcha Luži. Popraven byl ve druhém stanném právu, zpopelněn v Krematoriu města Brna 7. 7. 1942, číslo kremace 6174, zapsáno do matriky zemřelých na základě oznámení gestapa z 2. 7. 1942.





ulice

Nová
Bydliště v době úmrtí (dnes Lidická)


události

3. 7. 1942
Zápis popravených v Brně 2. 7. 1942
v protokolu uveden pod číslem 2575/h
2. 7. 1942
Popravy ve druhém stanném právu v Brně (čtvrtek 2. července)
jeden z popravených


Menš, Kopin


Aktualizováno: 04. 01. 2022