Internetová encyklopedie dějin Brna

Josef Kubák

    pplk. v.v. Josef Kubák


    • * 30.8.1910 Netřebice (okr. České Budějovice) – † 23.8.1975


    • pilot RAF, účastník II. zahraničního odboje, válka a odboj 1938–1945


    • zajímavé okolnosti

      uveden na pamětní desce letcům v Českém Krumlově (náměstí Svornosti, městský úřad)


    • zaměstnání

      operační služba v RAF - zařazen jako stíhač,
      12. 7. 1940 – 15. 9. 1940 310. peruť RAF,
      15. 9. 1940 – 24. 9. 1940 312. peruť RAF,
      24. 9. 1940 – 9. 3. 1941 310. peruť RAF,
      9. 3. 1941 – 16. 3. 1941 19. peruť RAF,
      16. 3. 1941 – 1. 4. 1941 118. peruť RAF,
      1. 4. 1941 – 30. 5. 1941 32. peruť RAF


    • hrob

      Ústřední hřbitov města Brna, Vídeňská 96, skup. 5, hrob č. 132–133


    • poznámky

      V čs. letectvu dosáhl kvalifikace bombardovací pilot s hodností rotmistr. Dne 17. června 1939 odplul v rámci 2. transportu čs. letců lodí Sobieski z polské Gdyně do Boulogne ve Francii, zde se v srpnu 1939 připojil k Cizinecké legii. V prosinci 1939 se zúčastnil výcviku čs. letců na základně Pau ve Francii. Následně se připojil k čs. letecké jednotce v Chateauroux a poté byl převelen do severní Afriky, město Blida.
      Dne 19. června 1940 odplul z Bordeaux lodí Ary Schäffer v transportu mjr. let. Alexandra Hesse do Velké Británie. Během léta 1940 byl instruktor u výcvikové skupiny 310. čs stíhací perutě.
      V letech 1941–1942 sloužil jako instruktor základního výcviku u 3. EFTS v Kanadě. Od 1. dubna 1943 školil kadety pilotního výcviku u 31. EFTS De Winton v Kanadě.
      V září 1944 byl F/Lt Kubák u 4. SFTS v kanadském Saskatoonu. Všechny výcvikové letecké školy RAF na kanadském území byly k 15. prosinci 1944 uzavřeny a zrušeny. Na základě ujednání s Velitelstvím kanadského letectva pokračoval výcvik letců RAF v Kanadě u výcvikových táborů RCAF.
      Po válce se stal velitelem Pilotní školy pokračovací dvoumotorové ve Stichovicích. Roku 1949 je však kvůli "politické nespolehlivosti" propuštěn.
      Uveden v Seznamu příslušníků československého letectva, žalářovaných nebo jinak postižených v období let 1948–1989, komunistickou justicí, StB a jednotkami pohraniční stráže, který sestavil Svaz letců České republiky.
      (Za doplnění informací děkujeme Ing. Josefu Vochyánovi, Ph.D., www.rafaci.cz.)


    • obrazy

      img19865.jpg


    • prameny, literatura

      zobrazit


    • stavby

      Ústřední hřbitov města Brna
      Vídeňská 96
      místo posledního odpočinku


    • autor

      mát


Aktualizováno: 05. 01. 2019

Josef Kubák. Fotografii zveřejňujeme se souhlasem autora webu http://rafaci.cz?pilot=kubak_josef, děkujeme.