Internetová encyklopedie dějin Brna

Josef Dancinger

    R. D. Josef Dancinger


    • * 8.7.1924 Moravské Budějovice – † 18.11.1977 Brno


    • římskokatolický kněz, dómský farář, vikář a konzistorní rada na Petrově v letech 1954–1967


    • vzdělání

      po středoškolských studiích absolvoval teologické učiliště v Brně,
      16. 4. 1950 vysvěcen na kněze v brněnské katedrále


    • zaměstnání

      po skončení vojenské služby u PTP nastoupil jako kaplan v Lomnici u Tišnova,
      1954–1967 v Brně jako dómský farář, vikář a konzistorní rada,
      15. 11. 1967 – 31. 10. 1969 farář v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Židenicích,
      1. 11. 1969 – 18. 11. 1977 farář v Kostele sv. Vavřince v Řečkovicích


    • hrob

      kněžský hrob na Řečkovickém hřbitově, skup. 4, hrob č. 1–5


    • poznámky

      Za svého působení v Židenicích bohužel nebyl akceptován částí židenických farníků, kteří si přáli po smrti P. Josefa Grosse za faráře P. Františka Baťku. Po řadě písemných i ústních intervencí bylo toto dvouleté a pro židenické farníky zahanbující období ukončeno 31. 10. 1969 přeložením J. Dancingera do Řečkovic, kde působil až do své smrti. V Řečkovicích s pomocí mnoha farníků uskutečnil rozsáhlé a tehdy velmi důležité úpravy kostela a fary.
      Vždy byl skvělým kazatelem a obětavým zpovědníkem. Jeho rané působení bylo ale charakteristické také velkou přísností, s níž plnil kněžské povinnosti a totéž rázně vyžadoval u druhých. Ne vždy proto zpočátku nacházel přímou cestu k srdcím lidí, zejména těch mladších. On se však poctivě snažil poznávat sebe i ostatní, duchovně růst a zdokonalovat. Krátkodobého uvolnění totalitního režimu dokázal využít především k práci s mládeží.
      Zemřel náhle 18. listopadu 1977 při výkonu kněžské služby v brněnském krematoriu.


    • prameny, literatura


    • osoby

      František Xaver Baťka
      spolubratr v kněžské službě Josef Gross
      spolubratr v kněžské službě


    • stavby

      Kostel sv. Cyrila a Metoděje
      Gajdošova 99/2684
      místo jeho působení v duchovní správě v letech 1967–1969
      Kostel sv. Vavřince
      Palackého náměstí
      místo jeho působení v duchovní správě v letech 1969–1977
      Katedrála sv. Petra a Pavla
      Petrov
      místo jeho vysvěcení na kněze a působení v duchovní správě v letech1954–1967
      Řečkovický hřbitov
      Úlehle
      místo posledního odpočinku


    • autor

      Ma


Aktualizováno: 25. 12. 2018