Ing. František Holek

* 29.1.1894 Malé Nepodřice – † 18.7.1951 Brno


zbraňař


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


zajímavé okolnosti

Bratři Holkové tvořili unikátní rodinný klan puškařů/zbraňařů. Narodili se sice v Jižních Čechách (Malé Nepodřice u Písku) a pracovali pro různé zbrojařské podniky Čech a Rakouska, postupně však všichni přešli do Zbrojovky Brno. Nejstarší Václav Holek (*1886) přišel do Brna v roce 1925, Emanuel Holek st. (*1899) v roce 1927 a František Holek (*1894) v roce 1931.
V rodinné tradici konstruktérů zbraní dále pokračoval v brněnské Zbrojovce syn Emanuela Holka staršího Emanuel Holek mladší (*1926 – †1992) a vnuk Františka Holka Pavel Holek (*1952), který je zakladatel firmy na výrobu zbraní Alfa-Proj Brno. Pavel Holek je též uživatelem tradiční rodinné značky ZH (Zbrojovka Holek).


bydliště

Brno, Tenorova č. 41


vzdělání

ČVUT Praha


zaměstnání

Zbrojovka Brno


hrob

hřbitov v Bně-Židenicích v Meluzínově ulici


poznámky

František Holek se jako jediný z bratrů nevyučil puškařem, ale absolvoval píseckou reálku a od roku 1912 začal studovat na VUT v Praze.
V roce 1914 ovšem musel narukovat do první světové války, kde přeběhl do ruského zajetí. V Rusku pracoval v muniční továrně v Serpuchovu, kde se seznámil se svojí budoucí manželkou Jekatěrinou Orlovovou. Spolu s ní se v roce 1919 vrátil zpět do vlasti.
Po návratu z Ruska nastoupil jako technický úředník do firmy Zbrojovka Praga, kde už pracují jeho dva bratři. V roce 1922 ale přešel do nuselské Zbrojovky Ing. František Janeček, kde pracoval až do roku 1931 jako vedoucí výroby zbraní. Zabýval se rekonstrukcí kulometu Schwarzlose vz. 7/12, který se později v armádě používal jako vz. 7/24. Pracuje také na protiletadlovém 20 mm kulometu. Při zaměstnání dostudoval vysokou školu přerušenou válkou a v roce 1930 mu byl udělen titul Ing. Ve Zbrojovce Janeček se František Holek v závěru svého působení podílel také na zavedení výroby motocyklů JAWA (Janeček-Wanderer), údajně zasáhl i do vzniku jejich světoznámého loga.
V roce 1931 následoval své bratry do Zbrojovky Brno, kde působil jako vedoucí konstrukce zbraní, později zastával i vyšší funkce včetně pozice místoředitele firmy. František Holek měl velký přehled o dění ve zbrojařské výrobě ve světě a sám absolvoval velkou řadu služebních zahraničních cest. Díky tomu své bratry zásoboval novými informacemi o dění ve zbrojním průmyslu. Ze své pozice byl tedy v bratrské trojici „iniciátor vývoje“, nicméně díky svému vzdělání prováděl též důležité technické výpočty. Zabýval se aktivně vývojem puškové munice (Rapid 8), patentovány má také několik podstavců a lafet pro kulomety.
Po válce se věnoval vývoji opakovacích pušek řady P, které se ale do výzbroje čs. armády nedostaly.
Poslední jeho pracovní aktivita byla věnována spolupráci s bratrem Václavem na kulometu ZB 501, jehož zavedení do čs. armády jako vz. 52 se už ale nedožil. Zemřel náhle 18. července 1951 v pouhých 57 letech.



prameny, literatura

osoby



ulice

Tenorova
bydliště


stavby

Zbrojovka Brno
Lazaretní 7/1
jeden ze členů unikátního rodinného klanu puškařů/zbraňařů


související odkazy

Vach


Aktualizováno: 03. 01. 2020